Поради психолога учасникам ЗНО

/Files/images/1/tmp574649630088757250.png

ЗНО – система перевірки знань, яка базується на тестових технологіях. Тестування, як нова форма перевірки знань, накопичує свій досвід та потребує попередньої підготовки учнів. Дуже важливим стає організація робочого дня учня щодо підготовки до ЗНО, контроль фізичного самопочуття та запобігання психологічного перевантаження.

Під час інтенсивного мозкового напруження необхідне правильне, повноцінне харчування та збалансований комплекс вітамінів. Такі продукти, як риба, сир, горіхи, курага та ін. стимулюють роботу головного мозку.

Не менш важливим є повноцінний нічний сон не менш 8 годин на добу.

Щоб правильно розподілити свої сили, треба скласти такий розклад дня, при якому навчальні заняття чергуються з перервами на їжу, сон та активний фізичний відпочинок: оздоровчу та дихальну гімнастику, вправи для очей і релаксацію всього організму в цілому.

Поради щодо підготовки до тестів

1.Залиш для підготовки до тестів достатньо часу, щоб не виникла ситуація, коли потрібно прочитати ще щось в останню хвилину. Цей підхід дозволить значно підсилити впевненість у своїх силах, адже ти знатимеш, що витратив достатньо часу на підготовку й підготувався добре.

2.Склади розклад своєї підготовки до тестів, щоб можна було стежити за часом і відслідковувати власний прогрес. Залиш час на відпочинок і розваги, щоб уникнути перевтоми.

3. Тільки-но помітив, що увага розсіюється, а мозок почав утомлюватися, влаштуй короткий відпочинок. Після того, як будеш готовий працювати далі, повертайся до занять.

4.Експериментуй із різними методиками підготовки, щоб заняття стали розвагою і зросла мотивація.

5.Не пий занадто багато кави і газованих напоїв: кофеїн тільки більше збудить мозок і зробить його менш сприйнятливим до інформації. Харчуйся частіше і правильно – у період активної підготовки до тестування мозку необхідно багато поживних речовин.

6.Регулярні, але помірні фізичні вправи підсилять енергію, прояснять мислення і знизять відчуття стресу.

7. Спробуй вправи йоги, дихальну гімнастику або інші способи розслаблення й подолання стресу. Вони допоможуть зняти напруження, підсилять концентрацію уваги, а також поліпшать сон.

Як поводитися під час тестування

(за матеріалами статті О.Ноздрачової «Успішне ЗНО як поєднання знань і тактики виконання» // Відкритий урок: розробки, технології, досвід. – 2014. - № 2)

Дуже важливо правильно вибрати тактику під час відповідей на запитання ЗНО.

Спочатку нашвидкуруч пройди весь тест, відповідаючи тільки на те, що ти точно знаєш. Дуже швидко ти вирішиш приблизно третину питань. Потім пройдися по питаннях ще раз, намагаючись вирішити більш складні питання, які потребують логіки та роздумів. Цей процес забере у тебе більше часу, і кількість твоїх відповідей зросте. Далі зупинися і дай собі 1-2 хвилини перепочити. Усвідом, що за короткий час ти відповів на значну кількість запитань і тому обов’язково впораєшся і з іншими.

У другій частині іспиту переходимо до запитань, на які у тебе немає готової відповіді. Що ж робити, якщо запитання здається дуже важким, і ти, на перший погляд, не знаєш, як на нього відповідати? У першу чергу не панікувати!

Перший спосіб роботи полягає у використанні інформації із суміжних галузей знань. Справа в тому, що більша частина потрібної інформації вже зберігається у твоїй голові, але в розкиданому, несконцентрованому вигляді, і твоє завдання полягає в тому, щоб зібрати докупи необхідні відомості.

Другий спосіб – візуалізація. Намагайся максимально чітко пригадати ту сторінку підручника, на якій ти зустрічав даний матеріал. Розслабся і включи зорову уяву. Дуже часто при такому підході вдається відтворити в пам'яті сторінку підручника та її частину, де ти раніше бачив потрібну формулу чи малюнок.

Третій спосіб – підключення логіки. Зробивши припущення про правильність якогось варіанта, логічно продовжуй це припущення та подивися, чи не викличе воно протиріччя з основними поняттями чи фактами. Якщо в результаті виходить недоладність, значить, вихідний посил був неправильний, і слід вибрати інший варіант відповіді.

Четвертий спосіб – метод виключення. Починай викидати найнеймовірніші варіанти відповідей, і питання, що залишиться, буде правильним.

Якщо ти і після виключення неможливих варіантів усе одно не можеш вибрати правильну відповідь, застосуй п’ятий спосіб – дій навмання.

Наприклад, після виключення двох малоймовірних відповідей у тебе залишилося два варіанти. У цьому випадку шанси вгадати правильно становлять 50%, а це означає, що половина випадково вибраних відповідей буде неправильною.

І, нарешті, останнє: ніколи не відступай й борися до кінця. Доки ти думаєш, пригадуєш, придумуєш, намагаєшся, у тебе залишаються реальні шанси набрати потрібну кількість балів. Пам’ятай, що кілька балів можуть вирішити твою долю: відчинити або, навпаки, зачинити двері в бажаний вищий навчальний заклад. Тому до кінця використовуй час, відведений на підготовку до відповідей, залишивши 15-20 хвилин на перегляд вибраних варіантів. Обов'язково збережи цей резерв, щоби свіжим поглядом пройтись по своїх відповідях. Нерідко буває так, що при цьому ти виявиш якусь помилку чи неточність, яку встигнеш вчасно виправити, вирвавши в непоступливої долі саме ті 1-2 бали, які дадуть тобі можливість учитись там, де ти хочеш.

4.Після виходу з пункту тестування не потрібно марно гаяти час, засуджуючи та критикуючи себе за те, що щось зробив не так. Найчастіше власна самооцінка буває найбільш критичною. Привітай і похвали себе за те, що зробив правильно.

5.Якщо після тестування є гнітюче відчуття, обов’язково знайди того, з ким можеш поділитися власними турботами. Пам'ятай, ти – не один!

Підліток і нещасне кохання

/Files/images/hunger1.jpg

Поради психолога

Любов не завжди відчуття вічне і взаємне. Як змиритися з тим, що ви розлучилися? Як забути коханого хлопця або кохану дівчину? Як впоратися з нерозділеним коханням?

Що робити?

У одному фільмі підліток, переживаючи муки нерозділеного кохання, у відчаї запитував батька: «Що ж мені тепер робити?» І батько спокійно йому на це відповідав: «Страждати!»

Це справедливо, тому що навряд чи можна уявити собі, що комусь доведеться кохати не страждаючи. Туга, сердечна смута, сум'яття відчуттів - все це переживає закохана людина.

Але страждання теж бувають різні. Деколи вони не збагачують, а руйнують, перетворюючись на мазохістський комплекс. Людина вже не бачить нічого довкола, окрім власних страждань, вона упивається ними, отруюючи при цьому своє існування і життя близьких. Безплідні любовні переживання можуть позначитися на фізичному самопочутті.

Як забути коханого. Крок 1.

Перш за все, необхідно тверезо оцінити ваше відношення до партнера. Само по собі відчуття кохання страждань заподіяти не може. Але існують інші спонуки, що маскуються під кохання і викликають патологічну прихильність до того, хто вас знати не хоче. Це може бути незадоволене відчуття власності, зачеплена самолюбивість, боязнь залишитися одній чи одному, бажання жити чужим життям, низька самооцінка. І перша заповідь для тих, що бажають вилікуватися свідчить: перестаньте звинувачувати у всьому інших, ніхто вам нічого не винен, і ви нікому нічого не повинні. Майте мужність признатися собі в своїх недоліках і спрямуйте зусилля на те, аби їх здолати, адже якщо страждаєте ви - значить, тут приховані якісь ваші проблеми.

Крок 2

Візьміть два аркуші паперу. На одному з них детально опишіть історію вашого кохання і муки, що послідували за ним та неприємності. Внизу сім разів напишіть фразу: «Це в моєму житті було». Порвіть і викиньте цей аркуш. Таким чином ви відмежували себе від свого нещасного кохання. На другому аркуші опишіть результати ваших роздумів, які, сподіваюся, виникли після першого етапу боротьби за свою особу. Яких якостей вам не вистачає, аби бути сильною і самодостатньою людиною, які ваші недоліки і слабкості, що викликають за фатальну прихильність? Цей аркуш збережіть до кінця лікування і позначайте на нім плюсами, що вам вдалося здолати або виробити в собі. Це вимагає великого терпіння і праці, але, як сказав американський письменник Карлос Кастанеда, «Ми або робимо себе жалюгідним, або ми робимо себе сильним. Величина зусиль одна і та ж».

Крок 3

Самокопанням ви вже «насолодилися», тепер ваша мета - залікувати рани. Лягати спати треба рівно в 23.00 щодня. Відмовтеся від телефонних розмов, що висушують душу, особливо вечорами. Більше читайте, але прагніть уникати жалісних романів і віршів. Дуже добре діють на поранене серце книги про подорожі, подолання труднощів, силу духу. Література має вражаюче цілющу силу. Наприклад, в одному романі Олександра Дюма доктор радить нещасному графові де Бюссі, доведеному коханням до лихоманки: «Лягайте в ліжко і накажіть читати вам яку-небудь чудову книгу, в якій можна почерпнути хороший приклад і нові сили». Налягайте на навчання, роботу. Ви повинні блищати, досягати успіхів і купатися в променях слави, пишатися своїми досягненнями. Допомагайте своєму сімейству в домашніх справах - хай і тут вами всі захоплюються і хвалять вас. При цьому мінімум уваги на того, кого ви бажаєте викинути з серця, прагніть уникати зустрічей з ним, розмов з ним і про нього, змиріться з цією втратою. І пам'ятаєте, що це кохання не останнє.

Крок 4.

Не ставте любовну невдачу в центр вашого життя. «Нещастя виникає з неправильних розрахунків», - говорив Бертольт Брехт, а він знав, що говорив. Свої помилки ви знайшли і усвідомили ще на перших етапах лікування і більше їх не повторите. Тому привчайте себе до думки, що ваша трагедія лише укол вакцини, щеплення, яке захистить вас від невдач в майбутньому. Не треба створювати собі певний ідеал - це марно. Мрійте про наступне кохання як про щось світле, хвилююче, але не пов'язуйте його з конкретною людиною. Доля грає з нами в дивні ігри - можливо, завтра ви зустрінете його, але, вся занурена в безрадісне минуле, будете не готові до цього.

Кiлькiсть переглядiв: 197

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.